Skip to content

TAG 2013 – Düşünen İnsanlar ve Arkeoloji (Yazar: Bartu Dinç)

14/05/2013

                                                                    Beni küçük ve hakir gören siz büyük adamlar!

Dünyayı yönetmeye başladığınız sürece

Hangi yollarla beslendi politikanız,

İnsanı öldürmek ve ezmekten başka?

Charles de Coster

 TAG-Türkiye Toplantısı tekdüze, ezberci ve dediğim dedik arkeoloji eğitiminin değişebilmesinin görülmesi bağlamında çok önemliydi. Çünkü yapacağız ve edeceğizlerin yerine önümüzdeki senelerden itibaren müfredata eklenecek derslerin müjdelerini aldık. Konuşma aralarındaki en flaş haber buydu.

İlk toplantı olması sebebiyle konuşmaların içerikleri daha geniş tutulmuştu. Yapılan eleştiriler genelinde devlet – akademi arasında olsa da özelinde sistemin kendisine yönelik özeleştiriler de içeriyordu.

TAG-Türkiye Neden Bu Kadar Önemli?

Daha önce yapılmayanı yapıp arkeoloji ile ilgilenenleri akademik unvan, yaş, cinsiyet ayırmadan eşitlikçi bir bakış açısı ile dinlediği için çok önemliydi. Günümüzde insanların iletişim eksikliğinden kaynaklı problemleri varken İzmir’de son derece anlayışlı insanlar bütünü vardı. Bana göre en önemlisi her ne olursa olsun birbirini dinlemeye tahammülü olan insanlar bir aradaydı. Bunun örneğini toplantının kahve molalarında bolca görme fırsatımız oldu. Son derece samimi bir ortam vardı.

Konuşmalarda en büyük sorunlar başlıklar halinde anlatılırken en gediğine oturan konuşmalar devlet eksenli ve merkeziyetçi, tekdüze anlayışa karşı yapılan eleştirilerdi. Değişimin şart olduğu vurgusu yapıldı. Ancak bu değişimin sistemin kendisinin koyduğu kuralları değiştirerek değil, yıkarak olabileceğinden yana bir görüşü benimsiyorum.

Sorunlar tartışılırken acaba benim başıma bir iş gelir mi kaygısı güdülmeden yapılan konuşmalar, sorunların çözüme kavuşacağına dair umudun var olduğunu gösterdi.

Genelde herkesin dikkatini çeken, herkesin haberdar olduğu gerçekleri sadece bu kadar insan tarafından dile getiriliyor olması arkeolojinin içindeki bazı akademisyenlerin hocalarından devraldığı elitist tavırları devam ettirdiğinin en büyük kanıtı olsa gerek. Söyleyeceği sözü olup da söylemeyen insanlar en az o elitist akademisyenler kadar suçludur.

Öğrencilere Çağrı

Öğrencinin –lisans, yüksek lisans ya da doktora- dertlerinin aslında küçümsenmeyecek bir boyutta olduğu ortadayken harekete geçmeyen arkadaşlarımıza buradan çağrı yapıyorum. Burada düşünceleriniz önemli. Burada insanlar sizleri dinliyor. Burada insanlar sizin dünya görüşlerinize, arkeolojiye dair fikirlerinize değer veriyor. Hatta ve hatta öğrenciler TAG Ulusal Komitesi’nde yer alabiliyor.

Eğer ki tekdüze gidişattan, kazı pratiğinin değil de arazi ameleliğini yapmaktan sıkıldıysanız SES verin. Turizm odaklı arkeoloji anlayışı, kazı başkanı tekelinde kazı pratiği, devletin kanatları altında bir arkeoloji istemiyorsanız ses verin.

Advertisements

From → Çağrı Metni

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: